среда, 9. октобар 2013.

Rukola

Rukola ( Izvor : 24kitchen.rs )

Listići rukole su bogati antioksidantima i folnom kiselinom, važnom za trudnice.

Pantotenska kiselina u rukoli poboljšava razmenu materija.

Rukola normalizuje razmenu materija i povećava hemoglobin.

Kao i većina salatnog povrća i rukola koju kupujemo treba da bude sveža, krhkog lišća. Sveže listove rukole možete čuvati nekoliko dana u papirnoj kesi u frižideru.

Postoje dve vrste rukole – sa širokim listom i sa sitnim listom.


Fotografija preuzeta sa www.zacinskobilje.rs

Sveže začinsko bilje

уторак, 8. октобар 2013.

Miloduh

Miloduh je jedna od najlekovitijih biljaka. Za lek se koriste listovi i cvetovi. Može se koristiti za lečenje hroničnog bronhitisa, astme, jačanje želuca, ublažavanje kašlja, protiv grčeva u prsima, kod prekomerne sluzi u crevima, slabosti probavnih organa, žutice, a deluje i kao antiseptik.
Često se miloduh upotrebljava i u kulinarstvu, svež ili osušen, kao začin u salatama, dodatak čorbama i u jelima od povrća.
Ova lekovita i začinska biljka sadrži flavonski heterozid diosmozid, saponozid marubiin, oko 0,2% holina, pektina, sluzi, fitosterola, tanina, šećera, raznih soli, osobito kalijum-nitrata 0,5-1% etarskog ulja. U etarskom ulju dominiraju pineni, kamfen, cineol i drugi terpeni.
Najviše se koristi za destilaciju etarskog ulja, koje se koristi u farmaciji, parfimeriji prehrambenoj industriji za aromatizaciju likera i kozmetici. Upotrebljava se i u kulinarstvu. Iseckano sveže ili osušeno lišće koristi se kao začin za salate, sosove, čorbe od pasulja i krompira, jela od povrća.

петак, 4. октобар 2013.

Mizuna

Mizuna se jede sirova ili blago kuvana. Zeleno perasto lišće može se rezati dok je još vrlo mlado, brati pojedinačno s većih biljaka ili rezati sakupljeno u glavice.
Možemo je uzgajati na osunčanim prozorima tokom cele godine kao mlade listove za salatu. Bogata je vitaminom C .

Potočarka

Pomaže nam da bolje varimo hranu i povoljno utiče na zdravlje. 
Sadrži izuzetno veliku količinu joda, pa je odlična naročito u veganskoj ishrani i ishrani onih koji ne koriste jodiranu so kao izvor ovog važnog minerala.  Visok sadržaj hlorofila čini potočarku odličnom za poboljšanje oksigenacije u krvi, kao i za funkcionisanje crvenih krvnih zrnaca.
U kuhinji se koristi se kao salata i kao začin. Izmrvljeni listići oštrog su mirisa i ljutkastog ukusa nalik rotkvici. Svježi listići koriste se za salatu. Ovako pripremljena salata odličan je prilog uz pečenja i prženu hranu.

уторак, 1. октобар 2013.

Timijan

U kuhinji – Timijan ima široku primenu u kulinarstvu. Može se koristiti kao začin za jela od mesa i za ribu. Naročito se preporučuje kod onih vrsta mesa koja imaju dosta masnoće. Koristi se kao prirodan konzervans. Odlično ide uz beli luk, paradajz, masline, vino, pa čini podlogu za mediteransku kuhinju. Ne smeta mu dugo kuvanje, pa se sveži listovi timijana koriste prilikom kuvanja junetine, jagnjetine, divljači i pečuraka. Dodaje se marinadama, umacima i sosovima, jelima od povrća i ribima, a posebno kao začin jelima spremljenim na roštilju. Sitno iseckani listovi dodaju se salatama, picama, jajima. Koristi se kod pripremanja morskih plodova. Jelu daje pikantan ukus, a istovremeno neutralizuje masnoću.

IZVOR