уторак, 5. март 2013.

ZAČINI






Začini su u prošlim vremenima bili privilegija bogatih. Vremenom je začinsko bilje postalo dostupno i ostalom stanovništvu, da bi neke vrste postale ključni simboli pojedinih nacionalnih kuhinja.
Trgovina začinima tokom poslednjih hiljadu godina, znatno je uticala na osnovne tokove razvoja  civilizacije. Začini su, pored zlata i svile,  bili predmet trgovine između Istoka i Zapada. Uticali su na  otkriće prekomorske plovidbe. Bili su uzrok  uspona i padova kraljevstava, dominacije svetskom trgovinom  Španaca i Portugalaca, zatim Holanđana i Engleza. Većina začina, koji se i dalje u svetu upotrebljavaju, osim onih egzotičnih sa  Orjenta, Kine i Indije, poreklom su iz Evrope, najčešće iz područja   Mediterana i iz jugoistočnih delova kontinenta.
Začini su u srednjem, ali  i početkom novog veka imali  značajnu ekonomsku i političku ulogu kao danas nafta. Trgovina začinima, a naročito onim iz Azije,  bila je vrlo unosan posao; doprinela je velikom bogatstvu prvo arapskih država, a zatim  i talijanskih gradova-država  i kolonijalnih  sila.

http://www.zacinskobilje.rs

Začini - Upotreba začinskog bilja


Kulinarske aromatične biljke ili začinske biljke koriste se kao dodatak jelima a vrlo su česte i omiljene u vrtovima kao ukrasno bilje.

Peršun, petrusimul (Petroselinum crispum)
 otporna dvogodišnja biljka koja se uzgaja kao jednogodišnja. Listovi se beru dok su mlađi a ujedno to podstiče i razvoj novih listova.

Bosiljak, murtila (Ocimum basilicum)
 poluotporna jednogodišnja biljka, sa jako aromatičnim sivozelenim listovima. Listovi se koriste za stvaranje jedinstvenog okusa jela. Listovi se koriste svježi ili sušeni u omletima, salatama, jelima od ribe, mljevenom mesu, juhama, potrebno konstantno otkidati cvjetove radi podsticanja rasta listova.

Timjan, majčina dušica (Thymus vulgaris) je otporan patuljasti vječitozelen grm aromatičnih listova. Razmnožava se ili rasađivanjem u rano proljeće, ili reznicama početkom ljeta. Listovi se koriste kao začin svježi ili osušeni. Imaju blag, pomalo pikantan i slatkast okus i koriste se za masna jela, za ribu, divljač.

недеља, 3. март 2013.

RASADNIK BUGARSKI


Rasadnik Bugarski razvio se kao dugoročni porodični biznis, sa idejom da se tržištu ponudi začinsko bilje vrhunskog kvaliteta. Proizvodnjom sadnog materijala povrća i salata bavimo se od prve polovine prošlog veka. Bili smo među prvima u gajenju biljaka u zaštićenom prostoru. Sarađujući sa poznatim domaćim i svetskim kompanijama uvodili smo najnovije sorte u proizvodnju. Znaju nas kao proizvođače rasada najboljih sorti povrća. Već 25 godina bavimo se proizvodnjom začinskog bilja i salata. Sve što je najnovije u Evropi možete naći i kod nas. U saradnji sa vrhunskim stručnjacima i institutima proizvodimo zdravu hranu vodeći računa o kvalitetu i zaštiti životne sredine. Naše proizvode plasiramo sveže, isporukom u vrlo kratkom roku( od berbe do vas biljke su za nekoliko sati). Snabdevamo najbolje hotele i restorane. Uverite se u kvalitet naših proizvoda.
Kompletan asortiman proizvodimo iz matičnog semena u našim plastenicima, garantujemo kontinuirani standard ponude, plasmana i obezbeđujemo transport do kupca.
Naš proizvodni program obuhvata sve vrste začinskog bilja i salata i svake sezone se obogaćuje i proširuje novim vrstama, prateći potrebe tržišta.
Tradicija duga preko 80 godina garancija je Vašeg i našeg uspeha. Višegodišnje iskustvo i veliki broj zadovoljnih klijenata potvrđuje da sve što je potrebno možete naći kod nas i da sve Vaše zahteve možemo ispuniti brzo, kvalitetno, povoljno i profesionalno.

http://www.zacinskobilje.rs

субота, 2. март 2013.


Upotreba začina i začinskog bilja u kuvanju i pripremanju hrane ima dugu istoriju. Začini su nekada bili privilegija bogatih, ali danas kada začini i začinsko bilje više nisu toliko skupi kao što su nekad bili i kada ih može priuštiti svako prosečno domaćinstvo, teško je uopšte zamisliti kuvanje bez njih. Jer, začini i začinsko bilje će svojom raznolikošću mirisa, ukusa i boja oplemeniti svako jelo i učiniti ga posebnim.
Danas se začini koriste za pojačavanje ukusa i gastronomskog doživljaja i uživanja u hrani. Začini se dodaju većini slanih jela tokom kuvanja kako bi se obogatio ukus ili pak jednostavno kao ukras gotovom jelu. I slatkim se jelima takođe mogu dodavati začini i začinsko bilje.