Bosiljak mnogi nazivaju kraljem začina, a njegovo ime dolazi od grčke reči basilicum, što znači kraljevski. U upotrebi je u gotovo svim kuhinjama sveta. U našem geografskom području uzgaja se kao jednogodišnja kultura.
Stabljike su visoke 20-45 cm; razgranate su. Listovi su romboidni, celog ili nazubljenog oboda, sa drškom dužine do 20 cm.
Njegova primena, kao i primena začinskog bilja, u našoj kuhinji je veoma velika. Koristi se u pripremi jela od živine, ribe I povrća, za supe, sosove, marinade i prelive, kao i dodatak salatama i sirevima ( mocarela), pečurkama, jajima, jelima od testenine. Dodaje se pred sam kraj kuvanja, a koristi se i svež i sasušen.
Sveži listovi bosiljka su veoma aromatični, opori, ljuti, deluju osvežavajuće. Dodaju se salatama, varisima, ribi, mesu, siru, marinadama, uvek pred kraj pripremanja jela, kao začin. Naročito je popularan kao dodatak soku od paradajiza. Specijalitet predstavlja pesto sos sa špagetama, gde je uz beli luk, glavni sastojak bosiljak.
Sirće sa bosiljkom
Desetak svežih listova bosiljka stavite na 1 l sirćeta. Ovako pripremljeno sirće daće veoma pikantnu aromu salatama I belim sosovima.
Čaj od bosiljka
1 supenu kašiku bosiljka prelijte sa 1 šoljom vrele vode. Kada se malo prohladi procedite i možete zasladiti sa medom I piti posle jela. Ovako prohladjen i ne zasladjen napitak možete koristiti i za ispiranje usne duplje nekoliko puta dnevno ( odlično je za dezinfekciju i za svež dah).
Bosiljak poboljšava apetit, stimuliše proces varenja hrane. Bosiljak se preporučuje osobama koje pate od poremećaja spavanja.
Zbog ugodnog slatkasto-aromatičnog mirisa i pomalo oštrog okusa bosiljak je jedna od najomiljenijih kulinarskih začinskih biljaka. Italijanska, francuska i grčka kuhinja nezamislive su bez bosiljka, a i u nas se sve više koristi . Dodaje se jelima od paradajiza, supama od povrća, kuvanjima (naročito od graška i graha), svežim salatama, namazima, umacima, jelima od ribe, svinjskom pečenju, jagnjetini, pečenoj guski itd., ali i slatkim jelima, šarlotama, kompotima, sladoledima.
Njegova najlakša upotreba je u vidu čaja i to posle jela, u količini od 4-5 grama na šolju vode ili kao esencija, 5-6 kapi na kocku šećera.
Jelo bez bosiljka je bez arome i neukusno i zato se odmah primeti njegovo odsustvo.
Rasadnik Bugarski ima u ponudi uvek svež bosiljak. Od berbe do vas, biljke stižu za nekoliko sati. Isporuka na kućnu adresu. Preko osam decenija uzgajamo, proizvodimo i prodajemo najkvalitetnije vrste bosiljka. Uverite se zašto smo među prvima u Srbiji u proizvodnji začinskog bilja.